A K T U A L N O Ś C I

- 100-lecie odzyskania niepodległości.

 

- Pielgrzymka do Torunia, Bieniszwa, Lichenia i na Sw. Krzyz.

- Konserwacja i odnowienie głównego ołtarza w Niwiskach.

- Pielgrzymi z Wenezueli, Ekwadoru i Hiszpanii w Niwiskach.

- Złoty i Srebrny Jubileusz kapłanstwa.

- Poświęcenia i Uroczystości: OSP.

- Prace i remonty przy parafii w Niwiskach.

- Poświęcenie Domu Parafialnego.

- 25 lat posługi Ks. Prałata w Niwiskach.

- Wigilia "Caritas".

- Poświęceni Figury Św. Józefa, Figury NSP Jezusa.

- Epitafium, Figura Jana Pawła II, Grota.

- Pielgrzymka do Rzymu.

 - Poświęcenie: Grobu Nieznanego Żołnierza.

                                      

100-lecie odzyskania niepodległości.

„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna."

Rok 2018 to rok narodowego świętowania niezwykłego jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.              Tę piękną rocznicę uczciliśmy także w naszym kościele parafialnym.

pierwszym akcentem, 7 listopada, był koncert patriotyczny w wykonaniu nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Niwiskach, poprzedzony uroczystą Mszą Św. pod przewodnictwem ks. Proboszcza Kazimierza Franczaka z udziałem chóru i orkiestry miejscowej szkoły muzycznej. Dzięki temu wydarzeniu mogliśmy modlić się za naszą Ojczyznę, a następnie wsłuchać się w najpiękniejsze pieśni patriotyczne, które śpiewane były od pokoleń i na stałe wrosły w serca Polaków. Wybrzmiały takie pieśni, jak: Rozkwitały pąki białych róż, Pałacyk Michla, Miejcie nadzieję, Żeby Polska była Polską, Przybyli ułani pod okienko.

                  

W niedzielę, 11 listopada mieliśmy okazję obejrzeć program słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Niwiskach. Uczniowie ukazali nam dzieje naszego narodu, zwracając uwagę na wybitne postaci, które w sercu nosiły miłość do Ojczyzny.  Następnie podczas Mszy Św. modliliśmy się w intencji Polski, zaś po Eucharystii w procesji udaliśmy się do grobu Nieznanego Żołnierza, przy którym harcerze złożyli kwiaty, pamiętając o wszystkich żołnierzach poległych w obronie Polski. W tej uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe szkół i oddziałów Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu naszej parafii.

    

Uroczystości te były bardzo dobrą okazją do podziękowania za dar niepodległości naszej Ojczyzny oraz poznania jej historii. Niech te wydarzenia będą dla nas zaproszeniem do umiłowania Polski.

                                                                        

                               

                                             Pielgrzymka parafialna do Torunia, Bieniszewa i na Święty Krzyż.

 

      W dniach 7-8 października miała miejsce parafialna autokarowa pielgrzymka. Grupa 50-ciu osób udała się najpierw do Torunia, gdzie zobaczyliśmy dzieła, jakimi są Radio Maryja i Telewizja Trwam. Następnie udaliśmy się i zobaczyliśmy piękne sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, gdzie uczestniczyliśmy w Eucharystii. Również zwiedziliśmy nowy budynek Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Przez cały dzień prowadził nas student tej uczelni ks. Jakub Nagi, który następnie zabrał nas i pokazał piękny toruński rynek, zachęcając do spróbowania legendarnych pierników. Z Torunia udaliśmy się do Lichenia. Tam wieczorem przeszliśmy Drogę Krzyżową na licheńską Golgotę i uczestniczyliśmy w różańcu i procesji światła w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. W niedzielę po indywidualnym zwiedzaniu sanktuarium, udaliśmy się na Eucharystię do klasztoru kamedułów w Bieniszewie. Po mszy św. i zakupieniu miodu kamedulskiego wracając do Niwisk wstąpiliśmy na Święty Krzyż, aby oddać pokłon relikwiom krzyża z jerozolimskiej Golgoty. 


 

                                                                   

 

                          Konserwacja i odnowienie głównego ołtarza w Niwiskach.

 

        Ołtarz główny Św. Mikołaja w kościele parafialnym w Niwiskach ufundowany staraniem Ks. Franciszka Sikory w 1886 roku. był kila razy 

   odnawiany  i  przerabiany. Prace konserwatorskie w 2013 roku powierzono pani konserwator Joannie Jasiewicz - Witczak z Łańcuta.

   Prowadzone były w kilku etapach  do października 2016 roku. Finansowane były głównie z ofiar parafian ale również z dotacji

   Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Marszałka Województwa Podkarpackiego.

 

 

Nowo odnowiony ołtarz główny i szopka w 2016 r.

 

 

                                             Pielgrzymi z Wenezueli, Ekwadoru i Hiszpanii w Niwiskach.

 

      We wtorek 19 lipca  2016 r. rodziny z naszej parafii gościli pielgrzymów z Wenezueli, Ekwadoru i Hiszpanii, którzy przybyli do Polski na Światowe Dni Młodzieży -  Kraków 2016. W środę 20 lipca goście zwiedzali Park Historyczny w Bliźnie i niemiecki obóz śmierci w Pustkowie. Wieczorem dla pielgrzymów zorganizowano piknik przy zabytkowym dworze w Niwskach, na którym nie brakowało zabaw i tańców regionalnych celem integracji. W kolejne dni dla pielgrzymów został przygotowany bogaty program: zwiedzali skansen w Kolbuszowej, uczestniczyli we Mszy Św. w Kolegiacie Kolbuszowskiej. W sobotę rano Msza Św. i katecheza a wieczorem w hali na podpromiu w Rzeszowie wzięli udział w Festiwalu Młodych i wieczornej adoracji Najświętszego Sakrament. W niedzielę uczestniczyli w uroczystej sumie w Niwiskach w ich językach. Wieczorem medytacja i zabawa pożegnalna w Domu Młodzieży. W poniedziałek 25 lipca młodzież z Hiszpanii udała się do Częstochowy, a pozostali po pożegnaniu z tymi którzy ich gościli  udali się do Rzeszowa na Mszę św. Posłania i udali się do Krakowa.

 

             

   

   

 

              

50 Lat Kapłaństwa ks. Prałata i 25 lat Kapłaństwa Księdza Proboszcza.

    22 maja 2016 r. parafia Św. Mikołaja w Niwiskach przeżywała uroczyście Złoty Jubileusz Ks. Prałata Wiesława Augustyna i Srebrny Jubileusz Ks. Proboszcza Kazimierza Franczaka. Uroczystości tej przewodniczył Ks. Biskup Kazimierz Górny wraz z Ks. Infułatem Wiesławem Szurkiem z Rzeszowa. Kazanie wygłosił Ks. Dziekan Dekanatu Kolbuszowa Zachód ks. Prałat Jan Pępek. Udział w tym wspólnym dziękczynieniu wzięli: Poseł Zbigniew Chmielowiec, Starosta Józef Kardyś, przedstawiciele władz gminnych, grup parafialnych, przedstawiciele wszystkich sołectw, licznie także była reprezentowana Straż Pożarna ze swoimi sztandarami z województwa, powiatu i gminy Niwiska. Wszyscy chcieli wyrazić wdzięczność za długoletnią pracę kapłańską Jubilatom swoją modlitwą, życzeniami i prezentami.

   

Więcej informacji i zdjęć znajdziemy na stronie "Gminy Niwiska".

50 Lat OSP Leszcze.

     9 Sierpnia 2015 r. w Leszczach odbyły się uroczystości związane z 50 leciem założenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Leszczach, połączone z poświęceniem figurki Św. Floriana - Patrona strażaków. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji strażaków i ich rodzin przez kapłanów parafii Niwiska. Po wspólnej modlitwie dalsze uroczystości odbywały się przy remizie w Leszczach. Rozpoczęto prezentacją wszystkich drużyn OSP z Gminy Niwiska. Wręczono także medale za zasługi dla pożarnictwa i odznak "Strażak Wzorowy". Figurę Św. Floriana poświęcił Ks. Kapelan Strażaków Wiesław Augustyn w asyście sołtysa Stanisława Wilka. Dostojni goście złożyli gratulacje i zachwyt dla OSP Leszcze a na koniec artysta malarz i rzeźbiarz Lucjan Orzech, który pochodzi z Leszcz, przekazał obraz Św. Floriana namalowany przez siebie.

          

Relikwie Św. Floriana w Niwiskach.

W niedzielę 9 listopada 2014 r. do kościoła Św. Mikołaja w Niwiskach, z Krakowa z Bazyliki Św. Floriana, przybyły relikwie Św. Floriana Patrona Strażaków i Hutników. Delegatem Ks. Prałata Grzegorza Szewczyka Proboszcza Bazyliki był Ks. dr Ryszard Świder z Archidiecezji Krakowskiej. Drużyny OSP z Parafii Niwiwksa , wykonały asystę ze sztandarami na wszystkich Mszach Świętych przed południem i towarzyszyły Patronowi Strażaków aż do Kolegiaty Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. W asyście pojazdów służbowych przewieziono relikwie Św. Floriana do Komendy PSP w Kolbuszowej i tam odbyła się prezentacja Patrona Strażaków i modlitwa o opiekę dla strażaków i ich rodzin. Kulminacyjnym punktem uroczystości było przeniesienie Relikwii do Kolegiaty Kolbuszowskiej i uroczysta Msza Święta z udziałem ponad 50 pocztów sztandarowych z całego powiatu i koncelebrą 16 kapelanów strażaków.

                                   

                               

                                                             

Poświęcenie Feretronu Św. Floriana

 

W Święto Niepodległości 11 listopada 2011 r. po uroczystej Mszy Św. za Ojczyznę Ks. Wiesław Augustyn - Kapelan Powiatowy Strażaków - poświęcił odnowiony zabytkowy obraz Św. Floriana, wykonany ponad 100 lat temu. Obraz ten był umieszczony na sztandarze ufundowanym prawdopodobnie przez dziedzica Niwisk pana Jana Hupkę i podarowany dla pracowników w hucie szkła w Niwiskach Św. Florian jest nie tylko Patronem strażaków ale i hutników. Był bardzo zniszczony, nie odnowiono drugiej strony (Św. Jana Chrzciciela). Obecnie na drugiej stronie jest Proporzec OSP. Całość umieszczono w ramkach i przystosowano do noszenia na uroczystościach i procesjach przez Młodzieżowy Zespół OSP. 

                                                                            

 Prace konserwatorskie rozpoczęli artyści - konserwatorzy z Rzeszowa a dokończyła pani Lucyna Harchut a ramo i obudowę wykonał pan Grzegorz Harchut u pana Andrzeja Zasowskiego z Niwisk.

 

                                                                 

 

Poświęcenie Figury Św. Floriana, samochodu i remizy

 

W niedzielę 13 maja 2012 r. o godz. 14 odbyła się uroczysta Msza Św. dziękczynna za 65 lat OSP Niwiska z udziałem zaproszonych gości i pocztami sztandarowymi. Po Mszy Św. przed Remizą OSP Niwiska dokonano dekoracji odznaczeniami strażaków i poświęcenia figury Św. Floriana umieszczonej na frontonie budynku i nowego samochodu bojowego oraz remizy po remoncie. Poświęcenia dokonał Kapelan Powiatowy Strażaków Ks. Prałat Wiesław Augustyn.

 

                         

 

                         

                                    

Dom Parafialny

 

      Od 25 lat stał budynek gospodarczy /stajnia i stodoła/,wybudowany staraniem Ks. Franciszka Bukowca. W 2009 r. w maju rozpoczęto przebudowę tego budynku na Dom Parafialny, prace remontowe ukończono w ciągu roku przy pomocy licznych sponsorów.

         Ks. Biskup Ordynariusz po uroczystej sumie odpustowej 6 grudnia 2010 r. dokonał poświęcenia tego obiektu, gdzie znalazło się także pomieszczenie dla Ks. Emeryta.

 

                        

                     tak wyglądał dom gospodarczy.                                                           

               

  tak wygląda po przebudowie.           widok od drogi.                Poświęcenie przez Ks. Biskupa.

 

                             

 

Remont muru, dzwonnicy i elewacji kościoła

W ramach programu "Odnowa i rozwój wsi" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Św. Mikołaja w Niwiskach staraniem Ks. Proboszcza Kazimierza Franczaka zrealizowała operację p.n.: „Remont obiektów zabytkowych: elewacji zabytkowego kościoła i muru oporowego wraz z dzwonnicą w Niwiskach”. Celem projektu jest zaspokojenie potrzeb społecznych mieszkańców wsi, zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz wzrost atrakcyjności turystycznej. Prace przeprowadzono pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wykonawcą zadania była Firma Remontowo Budowlana Krzysztof Strzępka z Przyłęka. Wywiązano się w terminie (od 1.09-15.12.2011 r.) dzięki pięknej pogodzie w jesieni i spóźnionej zimie.

 

 

Tak przedstawiał się mur kościoła i dzwonnica w trakcie remontu.

       

A tak prezentuje się kościół po wykonanych pracach.

 

Konserwacja Zabytkowych Organów.

Konserwatorzy Państwo Joanna i Rafał Jasiewicz - Witczak z Łańcuta w latach 2012 i 2013 dokonali konserwacji prospektu organowego i odnowienie polichromii zabytkowych organów w Niwiskach z 1910 r. Przeglądu i dostrojenia instrumentu dokonał Pan Paweł Ziaja z Chmielnika. Inwestycja ta w części był a finansowana z dotacji unijnych.

                                 

 

25 lat posługi Ks. Prałata w Niwiskach

 

            Dnia 23 czerwca 1988 r. przybył do Parafii Niwiska Ks. Wiesław Augustyn, mianowany przez Ks. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza proboszczem tej parafii.

            W Niedzielę 23 czerwca Proboszcz wraz z kapłanami gośćmi i całą parafią złożyli podziękowanie za 25 lat kapłaństwa. Całą uroczystość dziękczynienia zorganizował Wikariusz Ks. Stanisław Polek, kazanie jubileuszowe wygłosił Ks. Marian Jachowicz z Kolbuszowej.

 Posługę proboszcza w Niwiskach spełniał przez ponad 22 lata, jako 2 proboszcz co do czasu pracy w tej parafii. Obecnie przebywa w Niwiskach jako emeryt - rezydent przy parafii Niwiska.

 

                

                                            

               Wigilia "Caritas"

         Jak co roku Parafialny Zespół "Caritas", w przeddzień wigilii 23 grudnia 2010 roku, w Domu Parafialnym zorganizował wigilię i kolędowanie pod choinką dla samotnych i niepełnosprawnych parafian.

         W tym roku to spotkanie odbyło się w Domu Parafialnym, bez barier, gdzie mogło ucztować 60 osób. Jaka była atmosfera i obfitość stołów, dzięki sponsorom, widzimy na niżej zamieszczonych zdjęciach

        

                                  

Figura Najświętszego Serca Pana Jezusa

 

    W 100 rocznicę oddania rodziny ludzkiej Sercu Bożemu i w czasie Roku Kapłańskiego została poświęcona figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, przez Ks. Stanisława Krasonia proboszcza z Kolbuszowej Górnej. Ta piękna figura Pana Jezusa usytuowana przed Domem Parafialnym, wieńczy ona dzieło przebudowy budynku gospodarczego.

                                                  

Poświęcenie Figury Św. Józefa

 

      Figurę Św. Józefa Patrona proboszcza, Patrona rodzin i całego kościoła ufundował Ks. Proboszcz Ks. Wiesław Augustyn, aby pomagał naszej parafii w chwilach trudnych i strzegł naszego kościoła. Zagospodarowano przy tej okazji górę kościelną a dbają o jej piękno Panie z Huciska. Poświęcenie figury odbyło się 7 października 2007 r. na odpuście Matki Bożej Różańcowej przez Ks. Adama Samela z Głogowa.

                               

    Epitafium

                           

    Pierwszy kościół drewniany w Niwiskach, konsekrowany w 1619 r. służył ludności całej okolicy do pożaru w 1876 r. Nową murowaną Świątynię wybudowano na miejscu spalonego kościoła wokół, którego był cmentarz grzebalny. Przy wejściu do zakrystii, gdzie jest najwięcej kości zmarłych, na ścianie kościoła umieszczono tablicę, i poświęcono 1 listopada 2007 r. przypominającą o modlitwie za zmarłych spoczywających w obrębie kościoła

                      

Figura Jana Pawła II

        

        Figura Jana Pawła II została zaprojektowana przez artystę z Krakowa Józefa Furdnę. Odlew z brązu wykonał artysta plastyk Tadeusz Szpunar z ASP w Krakowie.

      23 maja 2006 r. Ks. Biskup Kazimierz Górny, w czasie wizytacji, uroczyście poświęcił Figurę Papieża Polaka, którą umieszczono przy wejściu do kościoła.

      Tłem dla figury jest cudem uratowana polska sosna. O niej to pisał Jan Paweł II.

                   Do Sosny Polskiej

Gdzie winnice, gdzie wonne pomarańcze rosną,

Ty domowy mój prostaku, zakopiańska sosno,

Od matki i siostry oderwana rodu,

Stoisz, sieroto, pośród cudzego ogrodu.

     Jakże tu miłym jesteś gościem memu oku,

      Bowiem oboje doświadczamy jednego wyroku.

      I mnie także przeniosła pielgrzymka daleka.

      I mnie w cudzej ziemi czas życia ucieka.

Czemu-choć cię staranie cudze otoczyły,

Nie rozwinęła wzrostu-utraciła siły?

Masz tu wcześniej słońce, i rosy wiośniane.

A przecież twe gałązki bledną pochylane.

       Więdniesz, usychasz,

        smutna wśród kwietnej płaszczyzny

        i nie ma dla ciebie życia,

        bo nie ma ojczyzny. Drzewo wierne!

Nie zniesiesz wygnania, tęsknoty

Jeszcze trochę jesiennej i zimowej słoty,

A padniesz martwe-obca ziemia cię pogrzebie-Drzewo moje!

Czy będę szczęśliwszy od ciebie?

Dedykujemy ten wiersz wszystkim parafianom na obcej ziemi.

                  

 

                          Grota Matki Bożej Niepokalanej w Niwiskach

 

                                                                

  W 150 rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny, w Niwiskach w czasie odpustu ku czci Matki Bożej Różańcowej 3 października 2004 r. Ks. Wicedziekan Kazimierz Osak, poświęcił nową figurę Matki Bożej, która umieszczona jest w grocie zrobionej z przyniesionych przez parafian kamieni polnych. Wykonana przez miejscowych murarzy i ozdobiona przez Panie z Niwisk.

Grota umieszczona jest między kościołem a cmentarzem parafialnym jest pomostem między niebem i ziemią. Pobożny lud zamieszkujący Parafię Niwiska często modli się do Matki Bożej Niepokalanej w Grocie. Są także pielgrzymki z innych miejscowości – zapraszamy.

                             

Pielgrzymka do Rzymu

 

            Od 1 do 9 lipca 2000 roku, pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Wiesława Augustyna grupa 30 parafian złożona z małżeństw i nauczycieli udała się do Rzymu na spotkanie z Ojcem Świętym w Roku Wielkiego Jubileuszu. Organizatorem była Kuria Diecezjalna w Rzeszowie wynajmując autokary z Firmy turystycznej „Pielgrzym”.

 

 

 

                       

                                    

 

Poświęcenie Grobu Nieznanego Żołnierza

i Tablicy Poległych

 

            W dniu 11 listopada 2000 roku, w Święto Niepodległości, w 82 rocznicę odzyskania przez Polskę wolności, w kościele parafialnym św. Mikołaja w Niwiskach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej parafian poległych za Ojczyznę w czasie I i II wojny światowej. Odsłonięcia tablicy dokonał starosta kolbuszowski pan Zbigniew Lenart oraz wójt gminy pan Piotr Skiba. Poświęcenia dokonał Ks. Proboszcz, kazanie wygłosił kapelan Armii Krajowej w Kolbuszowej Ks. Ryszard Kiwak.

            W tym dniu także poświęcony został również Grób Nieznanego Żołnierza Polskiego, poległego w dniu 6 września 1939 roku i pochowanego na miejscowym cmentarzu.